Search
جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶
  • :
  • :

پورتال مژده به منظور اطلاع رسانی اخبار خوش روز ، اشاعه فرهنگ مثبت اندیشی و ارائه مقالات مربوط به موفقیت راه اندازی گردیده و برای این منظور لازم هست وب سایتهای فعال خبری روزانه رصد شده و اخبار جدید که بار مثبت داشته موجب آرامش میشود در سایت بازنشر شود تا سایتی کاملا مثبت داشته باشیم.از کسانی که میتوانند ما را در این امر یاری کنند تقاضا دارم از طریق برگه تماس با ما  اعلام نمایند.

بهانه های ساده خوشبختی

امید به زندگی و رضایت از زندگی ۲ شاخصی هستند که هنوز هم تفاوتشان برای خیلی ها مشخص نشده است. خیلی وقت ها که از امید به زندگی حرف می زنیم، از رضایت از زندگی حرف می زنیم و برعکس، اما این ۲ شاخص تفاوت های زیادی با هم دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از هفته نامه زندگی مثبت، اساسا امید به زندگی با اعداد سر و کار دارد و با طول عمر مورد انتظار افراد در یک کشور و رضایت از زندگی ، مفهومی نسبی است که ارتباطی مستقیم با آمال و ایده آل های افراد دارد.

تهرانی های امیدوار به زندگی!

سازمان های گوناگونی برای شاخص امید به زندگی رده بندی اعلام کرده اند که سازمان ملل متحد، سازمان بهداشت جهانی و سرویس اطلاعاتی مرکزی (CIA) برخی از آنها هستند. مطابق آمار سازمان ملل کشورهای ژاپن، هنگ کنگ، ایسلند، سوئیس و استرالیا به ترتیب در جهان مقام های اول را دارند که با حدود۸۲سال از میانگین جهانی۲۲درصد بالاتر هستند. کشورهای سوازیلند، موزامبیک، زیمباوه، سیرالئون و لسوتو نیز به ترتیب در پایین ترین رده قرار دارند. امید به زندگی در این کشورها حدود ۴۲ سال است که ۳۸ درصد کمتر از میانگین جهانی و نصف کشورهای بالای جدول است. امید به زندگی در ایران برای زنان ۶/۷۲، برای مردان ۴/۶۹ و در کل ۷۱ سال است که ۵/۵ درصد از میانگین جهانی بالاتر است و ایران را بین ۱۹۵کشور در رتبه ۱۰۹ قرار می دهد. جالب است بدانید براساس آخرین نتایج تحقیقات وزارت بهداشت ایران، تهران و گیلان بالاترین و سیستان وبلوچستان پایین ترین سن امید به زندگی را در کشور ما دارند.

عوامل موثر بر امید به زندگی

عوامل گسترده ای از جمله سطح سواد، تغذیه، خدمات بهداشتی– درمانی و اعتقادات مذهبی بر شاخص امید به زندگی در جوامع مختلف موثر است و ارتقای هر کدام از این معیارها نقش مستقیمی بر افزایش سطح امید به زندگی خواهد داشت. خدمات بهداشتی و درمانی یکی از عوامل موثر بر امید به زندگی محسوب می شود. هر چه کمیت و کیفیت این خدمات بهتر باشد، متوسط سال هایی که افراد جامعه انتظار زندگی دارند نیز افزایش می یابد. تعداد مراکز بهداشتی و درمانی، تعداد پزشکان و پراکندگی آنها در جامعه و دسترسی آسان افراد جامعه به پزشک متخصص، دارو، تجهیزات پزشکی و دسترسی به آب آشامیدنی سالم از جمله مواردی هستند که می تواند بیانگر سطح کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی باشد. از طرف دیگر، کاهش مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال، یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر امید به زندگی است. تغذیه مناسب هم یکی دیگر از ملاک های تاثیرگذار بر افزایش میزان امید به زندگی است.

رضایت و لذت از زندگی

رضایت از زندگی هدف برتر زندگی افراد بشر است که زمینه ای مناسب و مطمئن برای پیشرفت و دستیابی به مراتب بالاتر فراهم می کند. به بیان دیگر، رضایت از زندگی عامل شکوفایی و موفقیت افراد است. مطالعات متعدد نشان داده اند عوامل مختلفی از جمله عوامل فردی می توانند بر رضایت از زندگی افراد تاثیر بگذارند. رضایت از زندگی را به نوعی لذت از زندگی و با شادی مرتبط می دانند. رضایت از زندگی به عقیده عده ای، یعنی ایده آل بودن تمام شرایط مکانی و زمانی و فراهم بودن تمام امکانات برای زندگی سالم و بی دغدغه، در حالی که مفهوم حقیقی رضایت از زندگی، نگرش مثبت فرد نسبت به زندگی کنونی، با تمام مشکلات و سختی ها، تلخی ها و ناکامی ها و در کنار آن پیروزی ها و موفقیت ها، شادی ها و پرورش استعدادهاست.

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

 پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *